Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Z činnosti športového klubu

Športový klub

 

 Aktuálne informácie

 obr_OrSTZ.jpg


 


 

Z činnosti športového klubuVytlačiť
 

A PREDSA SME SA PLAVILI
Mesiac August začal naozaj letnými teplotami, ktoré sa šplhali až k 30-tke, a tak sme sa rozhodli, že sa pôjdeme trochu schladiť na vodu. Naplánovali sme splav rieky Oravy v úseku Tvrdošín – Dlhá na 5. Augusta. Záujem o splav  bol veľký, ale zohnať viac člnov a raftov nebolo možné. Ako sa blížil deň D naša nervozita bola čoraz väčšia. V sobotu sme prichystali člny, kotlík, mäso, zemiaky na guláš, ktorý sa mal variť pri Orave. Už len prečkať jednu noc a splav sa môže začať. Ale ako sa vraví ,,človek mieni pán Boh mení ,, - tento raz to platilo na 100%. Ráno nás všetkých zobudila búrka. Obloha bola celá zatiahnutá a pršalo ako z vreca. Naše zraky sa čoraz viac upierali na oblohu a hľadali aspoň náznak slnečných lúčov. Okolo obeda dážď prestal, mraky zmizli a na nás sa začalo usmievať slniečko. Telefóny začali vyzváňať a my sme sa rozhodli, že predsa len pôjdeme tú Oravu splaviť. Do Tvrdošína sme spoločne cestovali vlakom a tam sme sa nalodili na pripravené člny. Naša dobrodružná cesta po rieke sa mohla začať. Skúsenejší začali dávať vzácne rady menej skúseným. Nálada bola výborná. Slniečko nás krásne zohrievalo a člny sa kĺzali po hladine rieky. Plavba nám pomaly ubiehala, niekto sa vykúpal dobrovoľne a iný sa ocitol vo vode ani nevedel ako. Ako sme sa blížili ku koncu našej plavby a ku chutnému gulášu obloha sa začala čoraz viac zaťahovať. Tesne pred Dlhou začali na nás padať ťažké dažďové kvapky. Kto mohol schoval sa pod most a ostatní sme mokli v člnoch. Unavení, mokrí a hlavne hladní sme sa všetci doplavili do Dlhej, kde nás už čakal guláš. Dažďové kvapky nám chladili guláš v miskách a nám ešte nikdy tak nechutil ako práve vtedy. Premočení a ustatí sme sa rozišli do svojich domov, ale zas bohatší o jeden pekný zážitok.
P.S. Nakoniec sa chcem  poďakovať  všetkým, ktorý mi pomohli s organizovaním splavu.   

           
VÝSTUP NA KRIVÁŇ
Turistický oddiel v Dlhej nad Oravou organizoval výstup na Kriváň. Patrí medzi náročné výstupy, ale zároveň aj jeden z najkrajších na Slovensku. Kto zdolá vrchol Kriváňa (2494 m.n.m.) zostane stáť v nemom úžase, aké sú tie Tatry krásne. Pri dobrej viditeľnosti, akú sme mali sa nám naskytol nádherný pohľad na celé Vysoké Tatry, a aj na Nízke a Západné Tatry. Doliny pod nami sú hlboké takmer kilometer a zdobia ich priezračné tatranské plesá. Zdolať vrchol Kriváňa je pomerne ťažké – hlavne treba na to krásne počasie, dobrú obuv, dostatok tekutín a dobrú kondíciu nakoľko je táto túra celodenná. Poslednú časť výstupu sa ide po skalách, na ktorých nie sú žiadne úchyty, schodíky, alebo reťaze. Vrchol Kriváňa zdobí slovenský dvojkríž. Po oddychu, fotografovaní a vynadívaní sa na tú krásu okolo seba sme sa pobrali tou istou cestou späť. Schádzali sme pomaly, lebo niet žiadnych reťazí a niektoré skaly sú hladké ako sklo. Všetci sme si navzájom pomáhali ako sme vedeli. Postupne sme schádzali k Jamskému plesu a po Tatranskej magistrále sme sa dostali k Trom studničkám odkiaľ sa náš výstup na Kriváň začal. Unavení a krásne opálený sme sa vracali domov.

Mária Rabianska

 

Viac fotografií si môžete pozrieť tu.


 
 

dnes je: 21.1.2019

meniny má: Vincent

Aktuálne číslo Dlhánskych zvesti

Home
Mapa
webygroup
ÚvodÚvodná stránka