Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Sobotňajšia prechádzka chotárom

Športový klub

 

 Aktuálne informácie

 obr_OrSTZ.jpg


 


 

Sobotňajšia prechádzka chotáromVytlačiť
 

Dlhá nad Oravou


  30. júna 2012 prvá prázdninová sobota, nádherne slnkom zaliate ráno. Žiadne vyspávanie, treba vstať a vybrať sa na prechádzku do prírody. Mnohí to aj urobili a prišli na 3. ročník Letného turistického prechodu Dlhánskym chotárom.
  Zaregistrovali sme sa ako aj po minulé roky v kultúrnom dome a potom sme sa po skupinkách vybrali už po známej trase k poľovníckej chate. Po ceste sme si urobili zopár prestávok na občerstvenie a nabratie ďalších síl. Nakoľko medzi stálych účastníkov patria aj deti, svoju chôdzu sme prispôsobovali najmä im. Zabávali sme ich rôznymi historkami a otázkami, aby im cesta rýchlejšie ubehla a nemysleli na únavu. Pred slnkom a páľavou nás milostivo ochraňovali vysoké koruny stromov a silu nám dodávala neutíchajúca chuť na kotlíkový guláš.
  Okolo poludnia sme všetci postupne dorazili na poľovnícku chatu. Tam nás očakávali a milo privítali členovia Poľovníckeho združenia (PZ) TURÍN. Tento rok sa o chutné občerstvenie postarali hlavne oni.  Guláš bol vynikajúci a všetkým veľmi chutil, k čomu prispeli aj vtipné glosy samozvaného moderátora Martina Špavra. Mnohí z nás neváhali a dopriali si aj dupľu.
  Po chvíli oddychu sa slova ujal hospodár PZ pán Milan Horváth. Našu pozornosť upútala prekrásna výstava poľovníckych trofejí zvierat, hlavne z našich lesov. Uchvátila nás ich krása. Bežne tieto zvieratá nemáme možnosť stretnúť na prechádzke v prírode. Pán Milan Horváth nám o každom vystavovanom zvierati podrobne porozprával, ale nezabudol dodať aj to, ktoré z nich je chránené zákonom a o možnosti jeho lovu. Trpezlivo odpovedal na všetky naše otázky a nezabudol spomenúť zaujímavosti zo života týchto zvierat.
  Mnohí z nás si ani neuvedomujeme, koľko práce a obetavosti si vyžaduje záľuba poľovníka. Nie je to iba lov, ale aj veľmi veľa povinností. Veď len zoberme vlaňajšiu krutú zimu, množstvo snehu a veľký mráz. Koľkokrát práve oni sa museli brodiť v snehu, aby dopriali zveri potrebnú potravu, ktorú si nevedela zabezpečiť sama. Všetko to museli po chotári vyniesť na svojich pleciach. Zver sa im za to odmení na jar, novými zdravými prírastkami, z ktorých sa potom môžeme všetci tešiť. Preto si vážme ušľachtilú a náročnú prácu každého člena Poľovného združenia Turín.
  Po výstave trofejí nasledovala voľná zábava z ktorej sa tešili najmä deti. Pripravili sme pre ne zopár súťaží, za ktoré boli odmenené drobnými sladkosťami.
  Ako zachádzalo slnko za obzor, začali sme sa pomaly vracať do svojich domovov plní nových zážitkov. Každý odchádzal príjemne unavení, ale spokojní, že prežil krásny deň. To bolo cieľom organizátorov tohto letného prechodu.
  Nakoniec sa chceme poďakovať Agrodružstvu Dlhá, ktoré nám prispelo mäsom do guľášu a PZ TURÍN za ochotu a pomoc pri organizovaní tejto akcie,  ako aj všetkým zúčastneným.
  Tešíme sa na Vás zas o rok.
                                                                                                       Mária Rabianska, turistický oddiel

Fotografie z podujatia si môžete pozrieť tu.


 
 

dnes je: 21.1.2019

meniny má: Vincent

Aktuálne číslo Dlhánskych zvesti

Home
Mapa
webygroup
ÚvodÚvodná stránka