Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

História Telovýchovnej jednoty v Dlhej nad Oravou

TJ Družstevník

Viac ako päťdesiat rokov existuje futbalový oddiel v oravskej obci Dlhá nad Oravou.

Aktuálne informácie

logo_facebook.jpg

Tabuľky a výsledky

futbalnet.sk


Symboly TJ Družstevník

TJD1.jpg TJD2.jpg TJD3.jpg

 


O aktuálnych informáciách o futbalových zápasoch sa dočítate tiež v aktualitách.


 

História Telovýchovnej jednoty v Dlhej nad OravouVytlačiť
 

V oravskej obci Dlhá nad Oravou je tak, ako vo veľkej väčšine obcí Oravy, športom číslo jeden futbal. Futbalový oddiel bol založený v roku 1959. V obci, kde teraz žije skoro 1400 obyvateľov, ho organizovane začali hrávať v roku 1960, keď nadšenci futbalu okolo Jozefa Jendriška, ktorý sa stal prvým predsedom TJ a tiež tajomníka Františka Tekeliaka, pokladníka Petra Hrbku, hospodára Milana Madleňáka a členov Anny Slovíkovej, Margity Madleňákovej a Jána Šimkoviča, založili nový spolok s názvom Telovýchovná jednota Sokol. Vytvorili prvý výbor telovýchovnej jednoty. Na ploche vedľa rieky Oravy, ktorú si usilovnými rukami upravili, postavili futbalové ihrisko, kde hrávali priateľské zápasy s okolitými obcami. Keďže sa im v zápasoch darilo a futbal pritiahol aj množstvo divákov, rozhodli sa v roku 1960 prihlásiť do súťaže.


Už v prvom ročníku dokazovali, že úspechy, ktoré dosiahli v priateľských zápasoch neboli náhodné. V III. triede, v ktorej začínali sa vďaka dobrej výkonnosti a prvenstvu v súťaži veľmi nezohriali a už po roku, v roku 1961, si vybojovali postup do II. triedy. O tento úspech, ktorý znamenal, že futbal to medzi mládežou a občanmi Dlhej nad Oravou vyhral, sa zaslúžili hráči Štefan Petričák, Jozef Kuva, Peter Janík, Jozef Janík, Ján Janík, Ján Kožienka, Ján Jelenčík, Jozef Hucík, Ján Murcin, František Tekeliak, Jozef Tekeliak, Peter Kuva, Peter Ťapák, Ján Franko, Peter Hrbka, Milan Ťapák a Ján Šimkovič. Ak sme si prečítali mená prvého výboru TJ a zostavu futbalovej jedenástky, zdá sa, že niektoré mená sú zhodné. Nejde o zhodu mien, sú to tí ľudia, ktorí nielen funkcionárčili, ale boli aj aktívnymi hráčmi a pre futbal boli ochotní, ako sa hovorí, „obetovať aj život“. Za zmienku z prvej sezóny stojí zápas v Hornej Lehote, počas ktorého sa strhla bitka a naši futbalisti zápas vyhrali kontumačne.


Ani v II. triede sa futbalisti z tejto obce svojich súperov nezľakli. Hoci cítili, že to čo stačí v III. triede, nestačí ani zďaleka na II. triedu, vynaložili mnoho úsilia a potu, aby TJ Sokol Dlhá nad Oravou dobre reprezentoval svoju obec. Mužstvo hralo so striedavými úspechmi a jarná časť bola ešte ťažšia, lebo po zimnej prestávke síl ubudlo. Aj napriek tomu sa v ročníku 1961/62. kde hrali ako nováčikovia, umiestnili na viac ako cennom 5. mieste.


Tesne pred začatím nového ročníka futbalových súťaží v auguste 1962 zachvátil v horúci letný deň Dlhá nad Oravou veľký požiar, ktorému padlo za obeť 83 dreveníc, ktoré boli bežným obydlím nielen v Dlhej. Mnohí ľudia ostali len v tom, čo mali oblečené, z ostatného ostala kôpka popola. Tak to bolo aj s dresmi a ostatnou futbalovou výstrojou, ktorú mali hráči doma, lebo v tých dobách šatne pri ihrisku mali len „väčšie a bohatšie“ kluby. Po požiari to vypadalo tak, že sa futbal v Dlhej hrávať nebude, pokiaľ sa ľudia nepozviechajú z tohto úderu. Nikto však neprišiel o život, ľudia v obci si navzájom pomáhali. Tie rodiny, čo prišli o strechu nad hlavou prichýlili rodiny z obce, ktorým požiar neuškodil. Aj športovci z Dlhej hľadali pomoc v okrese, v republike. Vtedy im pomohol aj najznámejší a najúspešnejší slovenský klub TJ Slovan Bratislava, ktorý poslal futbalovú výstroj. V TJ Sokol Dlhá si túto pomoc veľmi cenili, veď vďaka nej mohli opäť hrávať v súťaži a preto sa rozhodli na znak vďaky svoju telovýchovnú jednotu premenovať na Telovýchovná jednota Slovan Dlhá nad Oravou.


S novým názvom sa však futbalistom Dlhej v súťaži nedarilo. V obci sa budovali nové domy na zhorenisku a futbalisti pri ich výstavbe usilovne pomáhali. Pracovalo sa v sobotu a  nedeľu a mnohokrát sa stalo, že futbalisti od roboty aj bez tréningu išli na ihrisko. Výsledky preto boli slabé a znamenali, že mužstvo postihol zostup do III. triedy. Športovci v Dlhej však nezalamovali rukami, ale pustili sa s chuťou do práce na čele s výborom, ktorý viedol novozvolený predseda Peter Hrbka, podpredsedom bol Ing. Jozef Karetka, tajomníkom bol Ján Šimkovič, pokladníkom bol Ľudovít Pakos a veúcim mužstva Ľudovít Kukla. Zintenzívnili činnosť a po roku účinkovania v III. triede sa Slovan opäť vrátil do II. triedy. Na konci šesťdesiatych rokov ešte mužstvo zostúpilo nakrátko do tretej triedy, ale celé sedemdesiate roky sa udržalo v druhej triede.


V sedemdesiatych rokoch sa začala písať história lyžiarskeho oddielu, ktorý v roku 1974 založili Jozef Ferenčík, Juraj Maslo, Ing. Jozef Karetka, Július Rabiansky a Ján Strežo, ktorí aj za pomoci ostatných nadšencov vybudovali v lokalite Nad studničkou prvý lyžiarsky vlek s celkovou dĺžkou 260 m. Následne sa oň starali, aby každú zimu slúžil mládeži, ale aj ostatným občanom z obce, ktorí si trúfajú na lyžiach zbrázdiť zasnežený svah. Okrem rekreačného lyžovania sa mladí lyžiari z Dlhej sa zúčastňovali žiackych súťaží v okrese, kde bola konkurencia lyžiarov z TJ Roháče Zuberec, TJ ZVL Dolný Kubín a OFZ Istebné. Absolvovali tréningy na svahu, a tiež aj v telocvični. Pri tejto príležitosti je potrebné spomenúť pretekárov, ktorí sa podieľali na dobrých výsledkoch: Katarína Maslová-Janíková, Anna Kozáčiková-Kožienková, Juraj Maslo, Pavol Maslo, Štefan Maslo, Jozef Kukla, Anton Capuliak, Peter Capuliak, František Capuliak, Ján Kozáčik, Július Rabiansky, Jaroslav Rabiansky a Miroslav Rabiansky. Medzi kvalifikovyných trénerov, ktorí zabezpečovali tréningový proces patriliMiroslav Rabiansky, Ján Machaj, Peter Capuliak, Jozef Ferenčík, Ján Miháľ a Juraj Maslo ml. K tomu, aby sa uskutočnili preteky, bolo potrebné mať vyškolených rozhodcov pre lyžiarske disciplíny. Už na počiatku existencie lyžiarskeho oddielu v roku 1975 boli vyškolení rozhodcovia z nášho oddielu Ing. Jozef Karetka, Juraj Maslo, Ferenčík Jozef, Ján Machaj, Július Rabiansky, Miroslav Rabiansky, Milan Gvora, Peter Urban, Jozef Osadský Juraj Maslo ml. a Peter Capuliak.


V úvode existencie boli veľké ťažkosti so získavaním finančných prostriedkov na zakúpenie lyžiarskeho výstroja pre pretekárov. Aj napriek tomu sa už v druhej súťažnej lyžiarskej sezóne radili v okresnej lige medzi prvú desiatku.


Pri lyžiarskom vleku pribudla stavbárska bunka, aby mohli si lyžiari v pokoji oddýchnuť. Plány lyžiarskeho oddielu boli veľké, chceli vybudovať nový lyžiarsky vlek a k nemu postaviť chatku. Môžeme hodnotiť, že sa im to podarilo. Počas pôsobenia Jozefa Ferenčíka vo funkcii predsedu MNV sa začalo s výstavbou nového vleku, ktorý sa dobudoval za pôsobenia Milana Kurčinku vo funkcii starostu obce.
V roku 1980 dokončili pri futbalovom ihrisku priestranné šatne, kde nechýbali sprchy, sociálne zariadenie, šatne a zasadačka, kde sa schádza výbor. Podmienky boli dostatočné a chlapci, ktorí chceli niečo vo futbale dokázať, museli mať chuť na sebe poctivo pracovať, nezanedbávať tréning a lopte sa venovať aj v mimo tréningov. Vzormi im boli odchovanci Dlhej, ktorí tu vyrástli a potom hrali v krajskom majstrovstve (Jozef Ferenčík, Ján Kuva, Jozef Kožienka, Ján Tomáň, Jozef Gašper, Ján Petričiak) za mužstvá Mokrade a Dolného Kubína. V Dolnom Kubíne v mužstve krajského majstrovstva hral odchovanec Dlhej Ing. Štefan Maslo, v II. SNL v Liptovskom Mikuláši v sezóne 1988/89 hral Ivan Hucík a Jozef Schelling ml., ktorý robil prvé „futbalové krôčiky“ v Dlhej nad Oravou, potom s dorastom Dukly Banská Bystrica sa stal majstrom Slovenska, ale aj majstrom republiky.


Športovci v Dlhej nad Oravou s ťažkým srdcom spomínajú aj na sezónu 1979/80. Hoci ich mužstvo skončilo v II. triede na peknom 4. mieste, čo by mnohé iné obce považovali za veľmi pekný úspech. Aj v Dlhej boli s týmto umiestnením veľmi spokojní a aj napriek tomuto úspechu ich čakal zostup a rok zastavenia činnosti. Prečo? Vyviedli snáď niečo nešportové? Nie. Ich chybou bolo, že nemali v súťažiach dvoch aktívnych rozhodcov futbalu, a tak ich OV ČSZTV v Dolnom Kubín na rok vylúčil zo súťaže. A potom museli začínať opäť v III. triede a pritom si vyhliadnuť, či „vychovať“, dvoch nových futbalových rozhodcov. Podobný, aj keď nie taký krutý športový osud stihol aj niektoré iné TJ. Tie našťastie mali aspoň jedného rozhodcu a nezastavili im na rok činnosť, ale ich preradili do nižšej súťaže. V tej sezóne odišli viacerí hráči hrávať do okolitých obcí – do Oravského Podzámku, Podbiela, či inde, aby nestratili formu a boli v dobrej výkonnosti. Dlhá bola však rok bez majstrovských súťaží a boli obavy, či sa podarí dať mužstvo dohromady. V  Dlhej bola v tom čase dobrá futbalová partia a tá chcela dokázať, že zastavenie činnosti bolo pre ich TJ prenáhlené a že nedostatok rozhodcov sa mal riešiť inou cestou, nie vylúčením futbalistov zo súťaže. V roku 1980 sa znovu prihlásili do súťaže v III. triede a od prvého zápasu vložili do hry srdce a športovými prednosťami sa snažili dokázať, že do II. triedy, odkiaľ boli vylúčení, patria. V súťaži nenašli lepšieho súpera a tak sa zaslúžene (v sezóne 1981/82) vrátili do vyššej súťaže, do II. triedy okresu Dolný Kubín.


Ako perličku z tohto obdobia možno spomenúť spôsob, akým si vtedajší futbalisti zarábali na chod telovýchovnej jednoty. Vlastnili Pragu V3S a rozvážali ňou pivo.


Najväčší úspech v histórii - postup do I. B triedy - zaznamenali futbalisti Dlhej nad Oravou v roku 1983 už pod novým názvom TJ Družstevník 9. máj Dlhá nad Oravou. Pre finančné problémy prijali patronát JRD 9.máj Sedliacka Dubová, pod ktoré patria aj polia v obci a okolí. Od vedenia JRD 9. máj nachádzali materiálnu podporu, družstvo im poskytovalo zadarmo autobus na dopravu k súperom v majstrovských stretnutiach. Športovci zas pomáhali na poliach pri ručnom kosení trávy, pri zbere a zvoze sena, krmovín, pri vykladaní vagónov, pri zbere a zvoze zemiakov. Skrátka bola to dobrá a vzájomná prospešná spolupráca, zaužívaná aj v iných obciach. Od tohto roku pracoval aj nový výbor, v ktorom bol Ing. Ondrej Kozáčik predsedom TJ, Ing. Jozef Karetka tajomníkom TJ, Peter Hucík predsedom FO, Milan Šnapko tajomníkom FO, Július Rabiansky pokladníkom a ďalšími členmi boli Jozef Ferenčík, Ján Kuva, Ján Špavor, Ján Machaj, Jozef Kožienka, Ján Tomáň a Alojz Móres.


Chuť a elán sa preniesli aj do hľadiska , no chýbali hráčske aj funkcionárske skúsenosti, ale aj napriek tomu sa umiestnili na 11. mieste zo štrnástich mužstiev. No po reorganizácii vyšších súťaží zostúpili v tomto roku až štyri mužstvá. Dlhá nad Oravou hrala ďalšiu sezónu opäť v II. triede. Tam si vo svojej skupine v nasledujúcom ročníku opäť vybojovalo prvenstvo, bolo to v ročníku 1984/85, ale v kvalifikácii neuspeli s Oravskou Jasenicou, ktorá si vybojovala postup do I. B triedy a Dlhá bojovala „len“ v II. triede. Po úspechoch prišla sezóna 1986/87, niektorí hráči poľavili na tréningoch, niektoré opory s aktívnym futbalom skončili a mužstvo začalo klesať nielen výkonmi, ale aj v tabuľke až tak hlboko, že v priebehu roka z čela tabuľky II. triedy sa „prepadlo“ na dno a zostúpilo do III. triedy. Tam síce patrilo k lepším celkom, ale nepodarilo sa im po roku vrátiť do II. triedy.


Návrat do II. triedy sa podaril až vo futbalovej sezóne 1988/89, kedy postúpili spolu s futbalistami TJ Družstevník Rabča, s ktorou spoločne v roku 1987 vypadli. Za dobré výsledky pri postupe do II. triedy za zaslúžili hráči Anton Kurčinka, hrajúci tréner, Jozef Šutta, Ján Kozáčik, Ján Petričiak, Peter Jendrišek, Jozef Kukla, Ján Maslo, Marián Kováč, Pavol Hirner, Vladimír Pakos, Anton Mikuláš, Jozef Murcin, František Capuliak. Peter Hrbka, Ján Geloň, Peter Žuffa, Ján Kožienka a Miroslav Kuva s podporou predsedu FO Petra Hucíka a tajomník TJ Jozefa Janíka.


TJ Družstevník Dlhá, ktorej predsedom bol v tom období Peter Komperda, tajomníkom TJ Jozef Janík, predsedom FO Peter Hucík a tajomníkom FO Bartolomej Gonos, mala podľa vtedajších vyjadrení predsedu nedostatok funkcionárov: „ Pár ľudí robí všetkú robotu okolo TJ.“ Ďalej spomenul „že keby funkcionárov bolo viac, , dalo by sa aj viac urobiť a dať si väčšie ciele, aby sa v Dlhej darilo nielen futbalovým celkom, ale aby sa vzmáhali športoviská aj pre iné športy.“


Okrem futbalu a lyžovania v tomto období bola aktívna činnosť aj v turistickom odbore, ktorý viedol František Murcin. Turisti vyvíjali bohatú činnosť. Organizovali turistické túry do hôr Roháčov, na Choč, Kubínsku hoľu, Oravskej Magury, Babej hory a aj iné miesta nášho prekrásneho regiónu.


V deväťdesiatych rokoch sa začalo pracovať aj s futbalovou mládežou. Žiaci ako aj dorastenci hrávali okresnú súťaž. Tréneri žiakov boli Jozef Kožienka neskôr Jozef Janík a František Straka. Dorastencom sa venovali Alojz Móres a Peter Murin. Niektorí šikovní hráči už čoskoro odchádzali z Dlhej za vyššou súťažou a futbalovým rastom napr. do Dolného Kubína František Novák, Rastislav Kožienka, Martin Haviar, Peter Bracho a iní. Mužstvo dorastencov nehrávalo suťaž nepretržite a na nejaké obdobie bolo z ekonomických dôvodov odhlásené zo súťaže. V sezónach 1991/92 až 1993/94 hrali v okresnej II. triede.


V januári roku 1992 prevzal žiacke mužstvo tréner Ján Kuva a ako asistent, zároveň vedúci mužstva, Jozef Janík. Začalo sa obdobie rozmachu žiacke futbalu v Dlhej. Tréningová morálka bola vynikajúca. Tréningov sa zúčastňovalo 30 hráčov. Mužstvo jarnú súťaž absolvovalo bez jedinej prehry a skončilo v sezóne 1991/1992 na druhom mieste vo svojej skupine. Sezóna 1992/1993 priniesla po 10-tich rokoch znovu veľký úspech pre futbal. Žiaci sa umiestnili na prvom mieste vo svojej skupine a čakala ich kvalifikácia víťazov troch skupín o jediného postupujúceho. Po neregulárnej kvalifikácii v Oravskej Lesnej sa kvalifikácia opakovala u nás v Dlhej. Porazili sme Trstenú 2:1, Oravskú Lesnú 1:0 a vybojovali sme si postup do krajskej súťaže. Toto mužstvo porazilo aj žiacky Výber Oravy na Bzinách 2:1.


Muži po postupe v roku 1989 do II. triedy hrali najvyššiu okresnú súťaž nepretržite 5 sezón až do 1994. Nepočínali si zle, väčšinou sa umiestňovali v hornej polovici tabuľky, napr. v sezóne 1990/91 a 1992/93 veľmi pekné 5. miesto. Nezabudnuteľné boli hlavne derby zápasy so susednou Sedliackou Dubovou, ktorá mala v tomto období veľmi dobré mužstvo. Sezóna 1993/94 bola pre dlžiansky futbal sezónou veľkých zmien a bola viac neúspešná ako úspešná. Cez zimnú prestávku odstúpil výbor TJ na čele s Petrom Komperdom. Podľa zápisu v Pamätnej knihe obce Dlhá nad Oravou, družstvo dospelých futbalistov za záhadných okolností vypadlo z druhej triedy majstrovstiev okresu, keď mu bolo po skončení súťaže odpočítaných 9 bodov za neoprávnený štart hráča pre 4 žlté karty. Zostúpilo do nižšej súťaže, ktorá niesla, po reorganizácii vyšších súťaží, názov II. trieda. Družstvo žiakov robilo v obci stále radosť v majstrovstvách kraja, kde sa udržalo a skončilo v prvej polovici tabuľky.


Mužstvo dorastu si v uvedenej sezóne v okresnej II. triede pod vedením trénera Miroslava Kuvu počínalo dobre a obsadili v tabuľke konečné 4.miesto.: Hráči: Michal Straka, Marek Osadský, Peter Straka, Patrik Murin, Peter Kňazúr, Ľuboš Murcin, Róbert Murcin, Peter Bracho, Roman Machaj, Peter Novák, Jozef Horváth, Radoslav Osadský, Ján Komperda, M. Hmirek, Miroslav Čabaj, Ján Suľa, Ján Špavor, Dominik Zrnčík. Po sezóne 1993/94 bolo družstvo znova odhlásené zo súťaže pre nedostatok hráčov pre dalšiu sezónu. Niektorí dorastenci, po prejavení klubov a v záujme hrať vyššiu súťaž, odchádzajú z Dlhej do mužstiev v Nižnej, Dolnom Kubíne, Istebného a Krivej (Peter Bracho, Patrik Murin, Ľuboš Murcin, Dominik Zrnčík, Ján Komperda).


V tomto období prebieha rekonštrukcia a rozširovanie ihriska, premiestnenie striedačiek na opačnú stranu – osadenie do brehu.


Po vypadnutí do II. triedy sa mužstvo dospelých pokúšalo o okamžitý návrat do vyššej súťaže. No návrat vôbec nie je ľahký. Mnohokrát podceňovaná súťaž prinášala veľa nepríjemných súperov. Tri sezóny sa neúspešne pokúšali postúpiť. Zakaždým sa našiel nie futbalovo, ale hlavne ekonomicky zdatnejšie mužstvo, na ktoré v konečnom účtovaní bodovo naši futbalisti nestačili. Výsledky v zápasov boli prevažne jednoznačné, no jedno nepredpokladané zakopnutie a už bola bodovú stratu a na postup to nestačí. Počas troch sezón mužstvo zakaždým končí v súťaži na 2. mieste. O postup sa bilo neúspešne postupne s mužstvami zo Zázrivej (1994/95), Podbieľa (1995/96) a Kraľovian (1996/97). Do klubu sa vrátili odchovanci-dorastenci, hrávajúci vyššie súťaže, a po „ostaršení“ sa zapracúvali do A mužstva, ktoré tak prechádza generačnou výmenou, a vytvorila sa dobrá partia hračov, starších skúsenejších a mladých výbušných, ktorí tvoria perspektívny tím: Anton Novák, František Kuva, Ľuboš Murcin, František Capuliak, Jozef Sáľus, Ján Suľa, Pavel Capuliak, Patrik Murin, Róbert Zrnčík, Jozef Geloň, Jozef Matis, Peter Hucík, Martin Haviar, Dušan Oršuliak, Róbert Murcin, Ľubomír Medvecký, Jozef Kukla, Peter Kováč, Anton Capuliak, Pavol Schelling.


Mužstvo žiakov stále napredovalo, v roku 1995 postúpili do divízie, čo bola druhá najvyššia súťaž na Slovensku. V jesennej časti v tejto súťaži začali pôsobiť aj mladší žiaci. Realizačný tím tvorili Ján Kuva, Miroslav Kuva a Ján Matis. V sezóne 1996/97 jbol po reorganizácii mládežníckych súťaží už spoločne s „dvojičkou“ mladším dorastom účastníkom III.ligy Sever starší žiaci, mladší dorast. TAKŽE, V DLHEJ NAD ORAVOU, V MALEJ OBCI SA HRÁ LIGA!!! Lepšie si v sezóne počínali futbalisti mladšieho dorastu, no aj vystupovanie žiakov v tak náročnej súťaži, vzhľadom na takú malú obec bolo výborné. Súpermi našich boli družstvá z okresných miest Čadca, Námestovo, Kysucné N/Mesto, Bytča, Púchov B, Lipt. Mikuláš, kde bola možnosť výberu talentov omnoho väčšia.


V lete roku 1997 sa počas povodní rieka Orava vyliala a kompletne zaplavila futbalové ihrisko.


V tomto období sa rozvíjali športové styky s družobnou obcou Dlhá nad Váhom. Obidve obce usporadúvali recipročné športové podujatia.


Sezóna 1997/98 priniesla očakávaný postup mužstva dospelých po 4 rokoch do najvyššej oravskej súťaže I.triedy. Po na druhom mieste za najväčším konkurentom o postup Žaškovom, s ktorým sme prehrali po vymyslenom priamom kope za prešľap zo 16-tky brankára Antona Nováka. Jar bez jedinej prehry. Pamätným ostane domáci zápas so Žaškovom kde ešte v 85.min bol stav 0:0 a potrebovali sme vyhrať. Po góloch P.Hucíka ml. a P. Kováča sme vyhrali dôležitý zápas 2:0.O postup sa zaslúžili títo hráči: Anton Novák, Ľuboš Murcin, František Capuliak, Pavel Capuliak, Patrik Murin, Róbert Zrnčík, Jozef Geloň, Peter Hucík, Martin Haviar, Dušan Oršuliak, Róbert Murcin, Jozef Kukla, Peter Kováč, Anton Capuliak, Pavol Schelling ,tréner Peter Jendrišek, Anton Novák, Vedúci mužstva Ján Geloň, Ľubomír Medvecký.


V tomto období bol dušou futbalového diania v obci Peter Capuliak, ktorý má vďaka svojej nezištnosti a obetavosti veľkú zásluhu na rozvoji futbalu v obci. Na ihrisku pribudla tribúna pre divákov.


V jubilejnej sezóne 1998/1999, kedy si TJ pripomenula 40. výročie založenia, mužstvo dospelých opät účinkovalo v I. triede majstrovstiev okresu. Po jeseni výborné 3. miesto a na konci súťaží 4. miesto. Žiaci postúpili do II. slovenskej ligy, skupina Sever. V tejto sezóne účinkovalo v okresnej súťaži mužstvo mladších žiakov Dlhá „B“.


V sezóne 1999/2000 sa opäť odohrala výborná jesenná časť, kde obsadili znova 3. miesto. Na konci sezóny boli na celkovom 5. mieste. Družstvá žiakov a mladšieho dorastu opäť dosiahli vynikajúce výsledky a po skončení sezóny boli v hornej polovici tabuľky, Po opätovnej reorganizácii mládežníckych súťaží postupujú do II.ligy starších a mladších žiakov skupina Sever.


Po predchádzajúcich dvoch úspešných sezónach nastalo v sezóne 2000/2001 u mužstva dospelých určité uspokojenie a poľavenie v tréningovej morálke. Súťaž sa stala veľmi vyrovnanou, po jeseni futbalisti skončili na 5.mieste, zimná príprava nebola taká ako by mala byť a na jar sa mužstvo dostalo do útlmu. Vysoké prehry vonku, iba štyri víťazné zápasy, domáce remízy a  prehra nesignalizovali nič dobré a mužstvo sa posunulo k bránam zostupu. Všetci na zväze Dlhú pri takejto forme odpisovali ako jasného vypadávajúceho. No veľké vydreté víťazstvo v nasledujúcom kole v Bzinách 2:1 (prehrávali sme 0:1) udržalo mužstvo nad vodou. V predposlednom kole remizovali v Nižnej 1:1, kde dostali vyrovnávajúci gól 10 minút pred koncom zápasu. Po víťaztve 2:1 – životnom výkone proti ligistom z Lokce sa zachránili. Skončili na 9. mieste (iba so 6. bodovou! stratou na 2. miesto - Rozdiel medzi 5. a 13. vypadávajúcim miestom bol iba 4.body). Žiaci opäť prepisovali históriu a bravúrne postúpili do I. žiackej ligy!!! pod vedením trénerov Jána Kuvu a Miroslava Kuvu. Najlepší strelec II. ligy veľký talent Erik Jendrišek. Ďalej hráči Martin Matis, Jozef Janík, Lukáš Jendrišek, Ján a Matej Maslovci, Tomáš Móres, Ján Bočkaj, Lukáš a Michal Bakoš a P. Kurčinka.


V lete prebiehala rekonštrukcia oplotenia ihriska, vlnité plechy sa odstránili a boli nahradené zábradlím. Bránky boli prerobené na „hlboké“. Po 4 rokoch bolo však ihrisko opäť v lete kompletne zaplavené, čo pred štartom prvej žiackej ligy robilo vrásky na čele, všetkým čo v obci žili futbalom.


Sezóna 2001/2002 bola v Dlhej PRVOLIGOVÁ!!! Starší žiaci sa stali prekvapením I. ligy, prvé dve prehry doma s Banskou Bystricou, vonku vo Zvolene ich neodradili a nasledujú na jeseň pamätné víťaztvá doma s Liptovským Mikulášom, Námestovom, Dolným Kubínom, Lučencom, Martinom, v Rimavskej Sobote, a poslednom kole víťaztvo nad Žilinou 3:2. Po jeseni im patrí fantastická 3. priečka, najlepším strelcom bol Erik Jendrišek. Ten však po jeseni opustil mužstvo a prestupuje do MFK Ružomberok a začína veľkú kariéru. Po celej sezóne bolo potešujúce umiestnenie s hornej časti tabuľky.


Mužstvo dospelých bolo po jeseni na 5. mieste a celkovo skončilo na 6. mieste.


Druhá prvoligová sezóna 2002/2003 v Dlhej už nebola taká úspešná. Žiaci sa po odchode skvelého ročníka chlapcov už nedokázali rovnocenne vyrovnať mužstvám športových tried z veľkých miest a po 2 rokoch dobrodružstva v I. lige skončili v tabuľke na poslednom mieste a spolu s Námestovom zostúpili z I. ligy. Mužstvo dospelých bolo po pasívnom prístupe k tréningovému procesu na konečnom 9. mieste.


V sezóne 2003/2004 „A“ mužstvo v priebehu jesene prebral Ján Kuva. Bol to začiatok pravidelných tréningov a sústredení v novembri v Žiline a Vrútkach. Zápas na umelej tráve v Žiline, prehra s IV. Ligovou Turčianskou Štiavničkou a kvalitná zimná príprava aj tak nepriniesli očakávané umiestnenie. Slabé výsledky na súperových ihriskách boli príčinou umiestnenia na prekvapujúcom konečnom 11. mieste. Podľa slov Jána Kuvu, ktorý po sezóne skončil na poste trénera, bolo tých príčin viac: „Boli objektívne, ako odchod dvoch útočníkov pred začatím jarnej časti ( najlepšieho strelca celej súťaže – Vladimíra Pánika – do Trstenej a Mareka Matisa, ktorý odišiel za prácou do Čiech). Poradie v tabuľke tiež ovplyvnil známy syndróm slovenského futbalu – „kupčenie s bodmi“- keď niektoré mužstvá už päť kôl pred koncom súťaže doslova kupovali a predávali body. Aj pri určitom sklamaní z umiestnenia nastali určite pozitívne zmeny, ktoré možno bežný fanúšik nemusel postrehnúť. Stabilizoval sa hráčsky káder, obnovil sa pravidelný tréningový proces a zlepšila sa osobná a herná disciplína hráčov, o čom svedčí fakt, že sme nemali ani jedného vylúčeného hráča.“ Žiaci účinkovali v II. lige Sever, kde si lepšie počínalo mužstvo starších žiakov, dobíjajúce prvú priečku pod vedením trénera Miroslava Kuvu.


V sezóne 2004/2005 bol citeľný nedostatok prílivu mladých hráčov do A mužstva. Aj z tohto dôvodu sa vedenie TJ rozhodlo prihlásiť mužstvo dorastu (generácia I.ligových starších žiakov) do okresnej súťaže, kde skončilo na výbornom 4. mieste, iba 6 bodov za prvou a postupujúcou Oravskou Jasenicou. Tréner Miroslav Kuva vyjadril po sezóne maximálnu spokojnosť s predsavzatím hrať v budúcnosti o popredné priečky. Jozef Kukla, tréner starších a mladších žiakov, hrajúcich v II. lige, hodnotil sezónu kladne z dvoch dôvodov – aktívny a zodpovedný prístup počas zimnej sezóny a víťazstvá nad súpermi z popredných miest tabuľky. Starší žiaci sa umiestnili na konečnom 10. mieste a mladší žiaci na 7. mieste.


Rastislav Kožienka, tréner prípravky skupiny B zhodnotil nasledovne: „Náš cieľ na začiatku sezóny bol úplne jasný – vyhrať základnú skupinu, čo sa nám aj podarilo.“


„Mužstvo dospelých skončilo opäť na nelichotivom 11. mieste, s ktorým nemôžem byť spokojný. S trénovanosťou som bol spokojný len v jesennej časti, cez zimu a na jar to bolo slabé. Z toho vyplýva aj naša hra.“ Takto zhodnotil sezónu tréner mužstva dospelých Peter Jendrišek a dodal „Do novej sezóny ešte nie sú určené ciele, o ktorých sa rozhodne na spoločnom stretnutí hráčov a funkcionárov. Dúfam, že budúca sezóna bude hlavne pre fanúškov radostnejšia“.


Želanie trénera Petra Jendriška sa splnilo. Ročník 2005/2006 bol po dlhšom čase úspešnejší, ako tie predošlé. Mužstvo dospelých skončilo na 5. mieste. Na tom istom mieste boli aj po jesennej časti. „Aj keď výkony v jarnej časti neboli oslňujúce, v konečnom dôsledku sme skončili uspokojujúco aj vďaka zápasom, ktoré sme hrali vonku, odkiaľ sme domov vozili body, čo v ostatných rokoch nebolo zvykom“ dodáva tréner Peter Jendrišek po sezóne.


Po problematickej jeseni, keď bol veľký problém s disciplínou hráčov dorastu, prišla trochu kľudnejšia jar. Hráči sa zostabilizovali, prišli lepšie, no kolísavé výkony. Zlá tréningová morálka sa prejavila v ich výkonnosti. „Tešiť nás môže akurát začlenenie ďalších hráčov k mužom. Ak ale nedôjde k doplneniu hráčskeho kádra pri dorastencoch, prihlásenie družstva dorastu do novej súťaže bude veľmi otázne. Tu by bolo treba apelovať na rodičov“ vyjadril sa tréner dorastu Miroslav Kuva. Dorastenci skončili v tejto sezóne na 5. mieste.


V 2. lige Sever skončili mladší žiaci na 9. mieste a starší žiaci na 12. mieste. „Ja ako tréner nie som a ani nemôžem byť spokojný s umiestnením starších žiakov. Keby nie chlapcov zo susedných Chlebníc, tréningy by boli mizerné, lebo chlapci z Dlhej na ne chodili ako do holubníka. Ale ja verím, že chlapci hrať futbal vedia“ konštatoval tréner žiakov Jozef Kukla.


Táto športová sezóna bola tiež prvou pre novozaložený stolnotenisový oddiel, ktorý založila skupinka nadšencov a prihlásili sa do Oravskej súťaže II. tiedy – Juh, kde úspešne odohrali majstrovské zápasy. Skončili na 5. mieste so zhodným počtom bodov s družstvom z Dolného Kubína z ôsmych prihlásených mužstiev. Z dvadsiatich ôsmych evidovaných členov stolnotenisového oddielu sa na umiestnení podieľali Kamil Matys, Dominik Zrnčík, Ing. Jozef Sojčák, Miroslav Spišiak, Rastislav Kožienka, Miroslav Kuva a Ján Tomáň.


Vo futbalovej sezóne 2006/2007 došlo k personálnym zmenám vo vedení. Na vyročnej členskej schôdzi vo februári 2007 odstúpilo doterajšie vedenie na čele s predsedom Ing. Pavlom Capuliakom a predsedom sa stal Antomn Novák, Podpredsedom Rastislav Kožienka, hospodárom Jozef Kukla a ďalšími členmi výboru Miroslav Kuva, František Straka, Peter Jendrišek, Patrik Murin, Jozef Geloň a Kamil Matys. Starších žiakov, ktorí sa znova umiestnili na nelichotivom 12. mieste, začal trénovať Rastislav Kožienka a sezónu zhodnotil nasledovne: „jarnú časť hodnotím ako podpriemernú aj preto, že zimná príprava začala oneskorene pre personálne zmeny vo vedení TJ“ Nový predseda Anton Novák aj napriek tomu skonštatoval: „Splnili cieľ, zachránili pre Dlhú II. ligu“. Prípravka skončila na 3. mieste, mladší žiaci na 9. mieste a dorastenci na 9. mieste. Tieto tri mužstvá začal po zmene vedenia trénovať František Straka. Peter Jendrišek, ktorý sa v tejto sezóne rozhodol skončiť s trénovaním vo svojom zhodnotení poukázal na nedôslednosť v tréningovom procese v mužstve dospelých. Skončili na 5. mieste a ako povedal tréner: „Vzhľadom na trénovanosť je to veľmi dobré umiestnenie“.


Stotnotenisové družstvo po reorganizácii okresnej súťaže na základe umiestnenia v predošlej sezóne hralo v II. triede. V súťaži bolo registrovaných 8 hráčov - Kamil Matys, Rastislav Kožienka, Ing. Jozef Sojčák, Dominik Zrnčík, Peter a Martin Zmrazekovci, Miroslav Spišiak a Ján Hudec, ktorí sa pričinili o umiestnenie na konečnom 6. mieste z desiatich družstiev. Stolný tenis sa v obci začína udomácňovať a tak k „A“ mužstvu pribudne v ďalšej sezóne aj „B“ mužstvo.


Aj napriek veľkým organizačným problémom, hlavne z dôvodu personálneho obsadenia trénerských postov, naši futbalisti sezónu 2007/2008 dohrali vo všetkých kategóriách. Družstvo dorastencov sa umiestnilo na úspešnom 3. mieste. „Chlapci to mali ťažké, museli hrávať aj za mužov“ hodnotil ich tréner František Straka, ktorý skončil na poste trénera dorastu a nahradil ho Rastislav Kožienka. Nedoriešené ostalo obsadenie trénerských postov mužov, mladších a starších žiakov. Mladší žiaci sa umiestnili na peknom 6. mieste a starší žiaci sa vzdialili od konca tabuľky a umiestnili sa na 10. mieste. Sezóna bola pre mužov ťažká, nakoľko ich rady opustilo množstvo hráčov. „Cieľ, ktorý sme si dali, sa nám podarilo splniť -  ostali sme medzi oravskou elitou, aj keď to bolo na poslednú chvíľu“ Zhodnotil mužov, ktorí sa umiestnili na konečnom 13. mieste, predseda TJ Anton Novák.


Stolní tenisti nastúpili do nového ročníka v dvoch mužstvách. „Áčko“ bolo po ďalšej reorganizácii stolnotenisových súťaži v 7. lige a „Béčko“ 8. lige. Vedúci družstva „A“ bol Rastislav Kožienka a další členovia boli Ing. Jozef Sojčák, predseda stolnotenisového oddielu Kamil Matys, Dominik Zrnčík a Michal Dulačka. JUDr. František Potocký bol vedúcim „B“ mužstva a ďalšími členmi boli Ján Hudec, Peter Zmrazek, Martin Zmrazek a  Juraj Sojčák. V oboch ligách hralo po dvanásť mužstiev. Hráči mužstva Dlhá A sa umiestnili na peknom 4. mieste, hoci ich ambície pred začiatkom súťažného ročníka boli o čosi vyššie. Aj hrráči družstva Dlhá B sa vo svojej lige umiestnili na krásnom 4. mieste. V roku 2008 Vznikol v obci samostatný Športový klub ktorý zastrešil stolnotenisové oddiely, čím sa skončila krátka, ale pekná etapa stolnotenisového oddielu Telovýchovnej jednoty Družstevník Dlhá nad Oravou.


A sme v súčasnosti, na konci päťdesiatročnej histórie dlhánskeho športu. Futbalová sezóna 2008/2009 priniesla niekoľko prekvapení. Tým nemilým bol zostup futbalistov dospelých z I. do II. triedy, tým príjemným mohol byť postup družstva dorastu do V. ligy, ktorý im napokon o vlások unikol.

 


 
 

dnes je: 21.1.2019

meniny má: Vincent

Aktuálne číslo Dlhánskych zvesti

Home
Mapa
webygroup
ÚvodÚvodná stránka